Tablica Mendelejewa - nauka
Nauka

Tablica Mendelejewa

Tablica Mendelejewa, czyli inaczej układ okresowy pierwiastków, to wynalazek, z którego do dziś korzystamy. Nad jego obecną formą pracowało wielu chemików na przestrzeni wieków. Jak tak naprawdę powstała tablica Mendelejewa i z czego się składa?

Tablica Mendelejewa i jej historia

Wszystko zaczęło się w 1668 roku, kiedy to chemik z Irlandii Robert Boile przedstawił listę 15 niepodzielnych pierwiastków chemicznych. Zamieścił ją w swojej książce, w której napisał, iż należy poszukiwać większej ich ilości. Dzieło było więc początkiem, podstawą pod stworzenie układu okresowego pierwiastków.

Jednak dopiero wiek później, Francuz Antoine Lavoisier dodał aż 20 pierwiastków do listy Boile’a. Z zestawienia 23 elementy zostały uznane rzeczywiście za niepodzielne. Poszukiwania trwały na całym świecie, chemicy byli przekonani, że pierwiastków musi być więcej.

Wtedy właśnie Dmitrij Iwanowicz Mendelejew, rosyjski chemik, wysunął tezę o powiązaniu między umiejscowieniu pierwiastka w układzie, a jego masą atomową. Zaczął on pracę na prawami okresowości. Jego postępy w doświadczeniach zyskały uznanie wśród naukowców. Były publikowane w wielu pismach i obszernie przedyskutowywane.

Mówi się, że Mendelejew długo przed ułożeniem gotowego okresu wszystko miał już pewne, wyjaśnione. Nie umiał jednak przełożyć swoich myśli na papier. Tworzenie gotowej tablicy podobno trwało 3 doby, bez snu. Nie znano wtedy jeszcze wszystkich istniejących pierwiastków, co utrudniało usystematyzowanie ich, jednak końcowo powstał pierwszy układ okresowy.

Tablica Mendelejewa - układ

Przesłanki o śnie Mendelejewa

Istnieje teoria, jakoby Mendelejew miał sen, w którym zobaczył gotową tablicę. Wstał i po prostu ją namalował. Długo utrzymywano te wersję, nawet przekazywano takie informacje studentom chemii. Ta legenda jednak może mieć w sobie trochę prawdy. Współpracownik Mendelejewa mówił, że po trzech bezsennych nocach, podczas których chemik pracował ciężko nad usystematyzowaniem pierwiastków, położył się on na krótką drzemkę. Podobno to właśnie po niej Dmitrij stworzył Tablicę Mendelejewa.

Co dalej z tablicą Mendelejewa?

Po pierwszym przedstawieniu układu kontynuowano prace nad odkryciem brakujących elementów układanki. Cały czas Dmitrij łączył wszelkie zależności między pierwiastkami, gdyż było to podstawą ich ułożenia. Co ciekawe, dopiero w 1900 roku dołączono do tablicy gazy szlachetne, czyli tak zwane pierwiastki zerowe.

Całkowity sens takiego, a nie innego ułożenia pierwiastków chemicznych stał się jasny dopiero po poznaniu mechaniki kwantowej. Kolejne elementy układanki były dodawane na przestrzeni długich lat, przy wkładzie ogromnej pracy wielu wykształconych chemików i naukowców. Obecnie każdy słyszał o tablicy Mendelejewa, ale czy każdy znał wcześniej jej historię?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.