SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Co warto wiedzieć o Jose Mourinho? Trener, piłkarz, ambasador

Co warto wiedzieć o Jose Mourinho? Trener, piłkarz, ambasador

Jose Mourinho to jedna z najbardziej znanych i charyzmatycznych postaci współczesnej piłki nożnej. Portugalski trener, oprócz licznych sukcesów sportowych, zasłynął z ciętego języka i wyróżniającej się osobowości. Prowadził najsłynniejsze piłkarskie kluby europejskie, z którymi sięgał po najwyższe trofea. Czym dziś zajmuje się „The Special One”?

Początki kariery i droga na szczyt

Nie każdy wie, że utytułowany Portugalczyk, swoją przygodę z piłką nożną, zaczynał jako zawodnik. Jose Mourinho wywodził się z rodziny o sportowych korzeniach, gdyż jego ojciec był bramkarzem. W seniorskiej, profesjonalnej piłce Jose Mourinho nie odniósł jednak większych sukcesów, w związku z czym szybko zakończył karierę. Przez lata ’90 minionego tysiąclecia pracował jako asystent klubowy, m.in. w FC Porto i Barcelonie. Pierwsze kroki w samodzielnej karierze trenerskiej postawił w 2000 roku, prowadząc zespoły SL Benfica i União Leiria. Od 2002 objął zespół FC Porto, a wraz z tym rozpoczęła się passa wielkich sukcesów Portugalczyka.

Sukcesy trenerskie i wyróżnienia

Kariera w FC Porto to pasmo wielkich sukcesów i początek międzynarodowej kariery. W sezonach 2002/03 i 03/04 Jose Mourinho osiągnął z drużyną niemal wszystko co było do zdobycia: Mistrzostwo Portugalii, Puchar i Superpuchar Portugalii, Zwycięstwo w Pucharze UEFA, a rok później triumf w najbardziej prestiżowych rozgrywkach Ligi Mistrzów. Po serii zwycięstw przeniósł się do Chelsea Londyn, z którą odnosił kolejne sukcesy, w tym mistrzostwo i puchar kraju, a także dwukrotnie półfinał Ligi Mistrzów.

W kolejnych latach „Mou” prowadził Inter Mediolan oraz Real Madryt, Manchester United i Tottenham Hotspur. W międzyczasie powrócił także na ławkę trenerską do Chelsea, z którą znów sięgnął po mistrzostwo. Podczas pracy w Interze ponownie triumfował w finale Ligi Mistrzów. Również z „Królewskimi” portugalski szkoleniowiec doszedł do półfinału tych rozgrywek. Dzięki temu stał się pierwszym trenerem w historii, który doszedł do tego etapu rywalizacji z czterema różnymi klubami. Od maja 2021 Mourinho jest trenerem AS Roma, z którą wygrał Ligę Konferencji Europy UEFA (czego raczej nikt by nie obstawiał). Obecnie został także ambasadorem brokera XTB, polskiego domu maklerskiego.

Przez lata kariery Mourinho otrzymał wiele indywidualnych odznaczeń i wyróżnień, w tym nagrody dla trenera roku UEFA, trenera roku ligi portugalskiej, włoskiej, angielskiej i Złotą Piłkę dla Najlepszego Trenera Świata FIFA.

The Special One

Oprócz wielkich sukcesów sportowych Portugalczyk słynął także z charyzmatycznej osobowości i dużej pewności siebie. W trakcie prezentacji jako trener Chelsea Londyn sam powiedział o sobie, że jest „The Special One” (kimś wyjątkowym), co szybko podchwyciły brytyjskie media, nadając Portugalczykowi właśnie taki przydomek. Mourinho słynął z ostrych dyskusji z sędziami i dziennikarzami, skupiając na sobie uwagę mediów i ekspertów piłkarskiego świata. Po latach argumentował to chęcią odwrócenia uwagi i presji od piłkarzy, przenosząc całą uwagę i emocje na siebie.

Udostępnij

O autorze