SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Czym są i jakie wyróżnia się rodzaje kompresorów?

Czym są i jakie wyróżnia się rodzaje kompresorów?

Kompresor to urządzenie, które wykorzystuje się do tłoczenia powietrza pod ciśnieniem. To coś w rodzaju sprężarki, która pobiera powietrze z otoczenia, a następnie za pośrednictwem tłoka wtłacza do zbiornika. Kompresory wykorzystuje się między innymi na stacjach benzynowych, w warsztatach samochodowych, lakierniczych, wulkanizacyjnych i wielu innych miejscach. Poznaj rodzaje tych produktów i dowiedź się, jakie jeszcze są ich zalety.

Jakie wyróżnia się rodzaje kompresorów powietrza?

Na rynku znajdziesz między innymi:

Istnieje też podział na urządzenia olejowe i bezolejowe.

Kompresory tłokowe i śrubowe

Urządzenia tłokowe sprężają powietrze, używając do tego zadania tłok przemieszczający się w cylindrze z zastosowaniem wału korbowego i korbowodu. Są one wykorzystywane głównie przez indywidualnych użytkowników ze względu na duży hałas. Z kolei sprężarka śrubowa działa za sprawą obracających się wirników śrubowych. W tym przypadku sprężanie powietrza następuje, gdy zmniejsza się przestrzeń pomiędzy tymi wirnikami. Dla zapewnienia wysokiej skuteczności potrzebny jest kompresor wyróżniający się wysokim stopniem szczelności między śrubami, a także śrubami a obudową. Takie kompresory używane są w dużym zakresie w działalności przemysłowej.

Co warto wiedzieć na temat kompresorów olejowych?

Zasada działania kompresora olejowego polega na aktywnym udziale oleju w całym procesie. Preparat ten smaruje, chłodzi, a ponadto doprowadza do uszczelniania układu sprężania. Ogromnym atutem jest tutaj duża wytrzymałość na obciążenia, co przekłada się na długą żywotność. Taki rodzaj kompresorów wykorzystuje się w profesjonalnych warsztatach.

Podstawowe informacje na temat sprężarek bezolejowych

Z kolej sprężarki bezolejowe z racji niestosowania oleju są bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Po taką alternatywę sięga się między innymi gabinetach stomatologicznych, czy też przemyśle spożywczym. Są mniej wydajne od swoich konkurentów, ale również bardzo użyteczne.

Gdzie wykorzystuje się tego typu urządzenia?

Kompresory mogą być używane przez prywatnych użytkowników, ale przede wszystkim po takie rozwiązania sięga przemysł. Sprężarka śrubowa może być na przykład stosowana w przemyśle morskim, elektronicznym, lotniczym, samochodowym, budowlanym i wiele, wiele więcej. W warsztatach mechanicznych lub lakierniach można spotkać się z kompresorami olejowymi. Natomiast tam, gdzie wymagana jest sterylność, zastosowanie znajdują sprężarki bezolejowe. Kompresory używane są w urządzeniach typu obrabiarki CNC. Interesujące jest też to, że taki sprzęt wykorzystuje się również do malowania proszkowego. Co więcej, są niezastąpione do pompowania kół, a także innych przedmiotów, które potrzebują wypełnienia sprężonym powietrzem. Przykładem są na przykład poduszki powietrzne w aucie.

Kompresory można spotkać też w życiu codziennym. Najprostszym przykładem takiego urządzenia, jest sprzęt, który znajduje się na stacjach benzynowych. Taka sprężarka przeznaczona jest do napełniania powietrza w oponach.

Udostępnij

O autorze