SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Dlaczego warto wybrać do domu oświetlenie LED?

Dlaczego warto wybrać do domu oświetlenie LED?

Patrząc na przychodzące od dostawcy energii rachunki za prąd, zauważyć można ostatnimi czasy znaczny ich wzrost. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób stara się znaleźć jakiś sposób na to, aby nieco je zmniejszyć. Jak to zrobić? Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie nowoczesne oświetlenie domu w postaci żarówek LED. Dlaczego warto je zastosować i jakie zalety może przynieść takie?

Energooszczędność

Podstawowym powodem, dla którego warto zastosować oświetlenie LED, jest oczywiście znacznie niższe zapotrzebowanie na prąd takich żarówek. Jak się szacuje, zachowując tę samą ilość generowanego światła, żarówki LED są w stanie zużywać nawet o 70% mniej energii elektrycznej. Jest to więc znaczna różnica, która w zauważalny sposób wpłynie na to, jak prezentować się będą rachunki za prąd.

Dłuższa żywotność

Kolejną bardzo ważną zaletą oświetlenia LED jest to, że takie żarówki są o wiele bardziej żywotne. Każdy użytkownik klasycznej żarówki żarnikowej z pewnością zna sytuację, gdy po włączeniu kontaktu do zapalenia świata następuje cichy wybuch, po czym światło gaśnie. Tak właśnie przepala się taka żarówka. W przypadku żarówek LED do takiego zjawiska nie dochodzi, ponieważ wykazuje się ona o wiele większym cyklem włączeń i wyłączeń, a także sama żywotność jest obliczona na kilkadziesiąt tysięcy godzin pracy.

Zmiana barwy

Standardowym kolorem święcenia klasycznej, żarnikowej żarówki jest oczywiście kolor biały ciepły. Jest to barwa przytulna i komfortowa do odpoczynku. Niestety nie jest ona zbyt dobra do nauki i pracy, ponieważ może powodowa znużenie i mały stopień koncentracji. Z tego też powodu dobrym pomysłem jest wybranie żarówek LED, lecz o barwie neutralnej lub też wręcz zimnej. Przykładowo panele LED o barwie zimnej lub neutralnej będą w stanie znacznie poprawić stopień koncentracji. Bardzo dobrym rozwiązaniem w mieszkaniu czy biurze będą panele led natynkowe. Dzięki temu praca lub też nauka przy takim świetle będzie realizowana efektywniej i przyniesie o wiele lepsze efekty.

Bezpieczeństwo

Warto również wspomnieć o tym, że samo użytkowanie takich żarówek jest o wiele bezpieczniejsze niż tych klasycznych. Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że nie nagrzewają się one tak mocno, jak żarnikowe. Te drugie trudno było wziąć w ręce długo po ich wyłączeniu, ponieważ nagrzewały się one do tak wysokich temperatur, co często bywało powodem np. pożarów. W przypadku modeli LED nie ma takiego ryzyka, ponieważ żarówka podczas pracy jest jedynie lekko ciepła i można bez problemu cały czas ją dotykać dłonią, bez ryzyka oparzenia. Co więcej, z reguły takie żarówki pracują na niskim, 12 V zasilaniu, więc również i w tym wypadku stanowią one znacznie większe bezpieczeństwo.

Udostępnij

O autorze