SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Jak działają termoregulatory?

Jak działają termoregulatory?

Każdy grzejnik wyposażony jest w układ pozwalający na zmianę oraz utrzymanie temperatury. W przypadku tradycyjnych kaloryferów przybiera on formę zaworu, za pomocą którego zmniejsza się lub zwiększa przepływ wody grzewczej. Zupełnie innych rozwiązań wymagają nowoczesne urządzenia, jak grzejniki elektryczne. W ich przypadku systemy do kontrolowania temperatury są bardziej skomplikowane i oferują wiele przydatnych funkcji.

Do czego służy termoregulator w grzejniku elektrycznym?

Elektryczne ogrzewanie zyskuje coraz większą popularność, pomimo stosunkowo wysokich kosztów eksploatacyjnych. Najlepiej sprawdza się w nowoczesnym budownictwie, skonstruowanym w taki sposób, aby zminimalizować zapotrzebowanie na energię cieplną. W takim przypadku elektryczne instalacje grzejne okazują się najbardziej wydajne. Mogą służyć do stałego ogrzewania pomieszczeń jako podstawowe źródło ciepła. Wówczas najczęściej stosuje się grzejniki naścienne. Należy pamiętać o starannym dobraniu ich mocy, w zależności od wielkości pomieszczenia. Przy zbyt niskiej mocy nie dadzą odpowiedniej ilości ciepła, a przy zbyt dużej – niepotrzebnie zwiększą koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne. W naszej ofercie znajdą Państwo modele dostosowane do pomieszczeń o różnej powierzchni. Wszystkie z nich wyposażyliśmy w programowalny system do kontrolowania temperatury. Zasady działania termoregulatora są intuicyjne, umożliwiając łatwą obsługę. Istnieją dwa sposoby sterowania: bezpośrednio za pomocą wbudowanego sterownika, a także za pośrednictwem sieci WiFi i mobilnej aplikacji. To drugie rozwiązanie pozwala włączyć ogrzewanie tuż przed powrotem do domu, dzięki czemu pokoje zdążą nagrzać się do pożądanej temperatury, a grzejniki nie muszą pracować przez cały czas.

Zasady działania termoregulatora i dodatkowe funkcje

Układ termoregulacji służy przede wszystkim do ustawienia konkretnej temperatury, a następnie utrzymania jej na stałym poziomie. Nowoczesne termoregulatory w grzejnikach elektrycznych pozwalają na bardzo precyzyjną regulację temperatury, z dokładnością do jednego stopnia. Zakres wynosi od 5 do 45°C, podczas gdy optymalna temperatura to 18-25°C. Wspomnieliśmy już o dodatkowych możliwościach, jakie daje elektroniczny termoregulator. Zalicza się do nich funkcja wyłącznika czasowego. Dzięki niemu urządzenie automatycznie przestanie pracować po upływie określonego czasu, z dokładnością do jednej godziny. Jeszcze ciekawszą opcją jest harmonogram tygodniowy. Urządzenie pozwala ustawić konkretne godziny pracy na każdy dzień tygodnia. To bardzo przydatne rozwiązanie w przypadku rodzin, które posiadają stały plan dnia. Grzejniki mogą rozpoczynać pracę tuż przed pobudką do pracy lub szkoły i wyłączać się po wyjściu wszystkich domowników, a następnie ponownie włączyć na ich powrót. W weekendy nie muszą pracować od samego rana, jeśli ich użytkownicy lubią dłużej pospać. Taka funkcja termoregulatora pozwala znacząco zminimalizować koszty eksploatacji elektrycznego ogrzewania.

Udostępnij

O autorze