Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Legalne aspekty kremacji w Polsce – co należy wiedzieć?

17 listopada 2023 legalne aspekty kremacji w Polsce

Kremacja zwłok staje się coraz bardziej popularną w Polsce formą pochówku. Coraz więcej rodzin decyduje się na taki sposób pożegnania swoich bliskich. Jest to legalny proces, uregulowany przepisami prawnymi obowiązującymi w zakresie pochówku zmarłych. Stosowne zapisy dotyczące konieczności spełnienia niezbędnych procedur w tym zakresie, zawarte są w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Istotnym faktem, o którym należy również wspomnieć, jest stosunek do kremacji kościoła katolickiego. Otóż od niedawna, także kościół katolicki nie sprzeciwia się kremacji.

Dokumenty niezbędne w celu kremacji zwłok

Kluczowe dokumenty dopuszczające do kremacji zwłok to certyfikat lekarski potwierdzający przyczynę zgonu i brak przeciwwskazań do kremacji oraz oczywiście akt zgonu. Niezbędne jest także zezwolenie na spopielenie zwłok, które może zostać przygotowane jeszcze za życia osoby zmarłej. W przypadku braku woli zmarłego w sprawie formy pochówku, rodzina zmarłego lub jej przedstawiciel może podjąć decyzję podpisując stosowne zezwolenie. Wraz z zezwoleniem na kremację musi zostać dołączone oświadczenie o identyfikacji zmarłego. Po spopieleniu zwłok, krematorium wydaje urnę z prochami oraz tzw. świadectwo kremacji. 

Konieczne procedury przed spopieleniem zwłok

Procedura kremacji zwłok nie może nastąpić wcześniej niż po upływie 24 godzin od momentu zgonu, z wyjątkiem sytuacji związanej z zagrożeniem zdrowia publicznego. Spopielenie zmarłego może się odbyć w wybranym przez rodzinę legalnie działającym krematorium. Warunkiem działalności każdego krematorium jest posiadanie wymaganych prawem zezwoleń i norm bezpieczeństwa. 

Przed kremacją zmarły nie może posiadać rozrusznika serca ani innych metalowych elementów. Trumna kremacyjna, w której umieszcza się ciało, musi być łatwopalna – z tektury lub drewna. Kremacja zostaje przeprowadzona przy poszanowaniu godności osoby zmarłej i z szacunkiem do pogrążonej w bólu rodziny. 

Kolejne czynności związane z pochówkiem po kremacji

Dalszy przebieg ceremonii pogrzebowej odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu. Spopielone zwłoki muszą być pochowane w grobie na cmentarzu lub w kolumbarium, czyli w specjalnym miejscu na cmentarzu przeznaczonym do przechowywania urn z prochami zmarłych. Jedynym przeciwwskazaniem do kremacji, z uwagi na przepisy o transporcie międzynarodowym, jest spopielenie ciała sprowadzonego w trumnie z zagranicy. Nie jest bowiem dopuszczone otwieranie trumny. 

Zakład Pogrzebowy Archon prowadzący krematorium we Wrocławiu pomaga w załatwieniu wszelkich formalności związanych z procesem kremacji oraz z pochówkiem. Usługi oferowane przez firmę Archon są prowadzone w sposób profesjonalny i zgodny z prawem. Ze szczegółami oferty można się zapoznać wchodząc na stronę internetową: krematorium.wroclaw.pl.

Materiał zewnętrzny

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Materace dla dzieci