Strona główna
Natura
Tutaj jesteś

Jądro Ziemi – czym właściwie jest?

12 lipca 2018 Jądro Ziemi - ziemia

Tysiące warstw i tysiące kilometrów– tam właśnie znajdziemy jądro Ziemi. Najgłębszy punkt naszej planety wciąż pozostaje zagadką, bo jak do niego dotrzeć? Podzielimy się z wami wszystkim, co udało się odkryć na temat jądra Ziemi!

Agenda:

  • Czym jest jądro Ziemi
  • Jak powstało?

Z czego składa się jądro Ziemi?

Geolodzy wciąż badają skład jądra. Udało się ustalić, że jest ono głównie z żelaza i niklu. Ostatnio odkryto, że w skład jądra wchodzi również krzem. Tak więc ustalono, na podstawie wnikliwych badań i wchodzących w skład planety pierwiastków, jak przedstawia się jądro. W 85% składa się z żelaza, 1o% z niklu oraz 5% z krzemu. Jednak na ostatnie 5% może składać się też inny pierwiastek: tlen lub siarka. Jednak najnowsze badania wskazują, że połączenie żelaza i niklu z krzemem to połączenie najbardziej prawdopodobne.

Jądro zewnętrzne Ziemi

Płynna część jądra o głębokości około 2000km i temperaturze szacowanej na 6000 stopni Celsjusza. Warstwa jest oddzielona od płaszcza ziemi nieciągłością Gutenberga. Charakterystyczne dla tej powłoki Ziemi są prądy konwekcyjne oraz wysokie przewodnictwo elektryczności.

Jądro wewnętrzne Ziemi

Stała część jądra o głębokości około 1200km o dużej gęstości. Wraz z rosnącą głębokością, rośnie gęstość, temperatura oraz ciśnienie. Uważa się, że strefa przejściowa jest połączeniem stałości i ciekłej konsystencji, w której jądro wewnętrzne rozrasta się kosztem zewnętrznego.

Tak przedstawia się struktura wnętrza naszej planety. Wciąż wiele nie wiemy, ale badania cały czas trwają. Każda informacja jest ważna dla ludzkości, gdyż to jądro sprawia, że nasza grawitacja działa.

Jak powstało jądro Ziemi?

Ponad miliard lat temu we wnętrzu Ziemi żarzył się niewyobrażalnie gorący rdzeń. Nagle stracił on znaczną ilość ciepła, co doprowadziło do zanurzenia jądra w płynnej cieczy. Tak powstały dwie warstwy centrum planety: wewnętrza stała oraz zewnętrzna płynna.

Wszystkie odkrycia dotyczące składu, właściwości i wyglądu jądra oparte są o fale sejsmiczne, które są doświadczalne podczas trzęsień ziemi.

Co ciekawe, jądro ma jeszcze trzecią warstwę – przechodnią, znajdującą się pomiędzy dwoma wyróżnionymi wcześniej. Nazywa się ona nieciągłością Lehmann. Nazwa pochodzi od duńskiej odkrywczyni tej strefy. Ma ona grubość około 140km.

Jądro Ziemi - jądro

Sprawdź także: https://www.simradio.pl/najpiekniejsze-miejsca-na-ziemi/

https://www.simradio.pl/bon-turystyczny-gdzie-mozna-wykorzystac-kilka-wskazowek-odnosnie-listy-miejsc/

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co oznacza symbol Se?

Co oznacza symbol Se?

1 lipca 2024

Nasiona konopi
karta dźwiękowa

Jesteś zainteresowany reklamą?

karta dźwiękowa